Priorytety wydatkowania KFS w roku 2019

Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2019 r:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;
  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
  5. wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu;
  6. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.


W formułowaniu priorytetów wydatkowania środków KFS na rok 2019, tak jak w latach poprzednich, kluczową rolę odegrała konieczność zapobiegania coraz bardziej widocznym na rynku pracy lukom kompetencyjnym, utrudniającym rekrutację pracowników w wielu dziedzinach działalności gospodarczej. Wśród priorytetów ministra powtórzono zatem, po raz kolejny, priorytet (nr 1) promujący działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia i mający ułatwić tzw. rekrutację wewnętrzną na stanowiska w zawodach, w których występują niedobory kadrowe. Określając ten priorytet minister wyszedł naprzeciw oczekiwaniom partnerów społecznych, głównie pracodawców, którzy dostrzegają braki nie tylko kompetencji ściśle zawodowych, wąsko-specjalistycznych, ale także ogólno-zawodowych, koniecznych do zapewnienia skutecznej współpracy w zespole i z klientami zewnętrznymi, czy pełnienia funkcji organizatorskich/ kierowniczych. Istotną rolę odegrał tu również fakt, iż w ostatnich latach priorytet ten cieszył się największą popularnością spośród wszystkich przyjętych do wydatkowania.

Priorytet 2 przeznaczony na szkolenia dla osób nie posiadających świadectwa maturalnego ma zachęcić te osoby do podnoszenia kwalifikacji. Na rynku pracy jest to grupa osób, które niezwykle trudno zachęcić do podejmowania jakichkolwiek form kształcenia ustawicznego a z drugiej strony jest to grupa najczęściej tracąca pracę z powodu posiadania kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań i potrzeb pracodawcy.

Priorytet nr 3 ministra adresowany jest do osób pracujących pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego (PS), członków lub pracowników (pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych) spółdzielni socjalnych, lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ). Pracodawcy wskazani w tym priorytecie to podmioty realizujące cele reintegracyjne w stosunku do osób w trudnej sytuacji życiowej. Podmioty te mają obowiązek zachowania odpowiedniego udziału pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym w ogólnej liczbie osób zatrudnionych. Co istotne prowadzą one działalność ekonomiczną (działalność gospodarczą lub odpłatną działalności pożytku publicznego), a wypracowany zysk przeznaczany jest na realizację celów reintegracyjnych lub społecznych. Z tego względu zapewnienie dostępu do podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników PS, spółdzielni socjalnych i ZAZ, ma znaczenie dla poprawy kondycji ekonomicznej tych podmiotów poprzez wzmacnianie ich konkurencyjności, w rezultacie przekładające się na większą trwałość i intensywność reintegracji społecznej i zawodowej. Ponadto dostęp do kształcenia ustawicznego wzmacnia proces reintegracji prowadzony w tych podmiotach w stosunku do konkretnych pracowników.

Priorytet nr 4 czyli wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Wynika on z zobowiązania zapisanego w Strategii Kapitału Ludzkiego do wsparcia osób pracujących w szczególnie trudnych warunkach; osoby te powinny mieć ułatwione możliwości przekwalifikowania się, aby pozostać na rynku pracy.

Priorytet nr 5: wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.

Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej informuje, iż planuje ogłosić nabór wniosków na przełomie stycznia/lutego 2019r.