
Już w 40 miejscowościach w Małopolsce dostępni są doradcy zawodowi w ramach unijnego projektu Kierunek Kariera.Spotkanie z doradcą to pierwszy krok do otrzymania bonów na szkolenia językowe, kurs prawa jazdy lub szkolenia zawodowe. Dofinansowanie w projekcie sięga 87 proc. kosztów kursu
Z usługi doradztwa skorzystało już ponad 17 tys. osób w naszym regionie. Ponad 10 tys. osób zawarło umowę na realizację bonów na szkolenia. Łącznie do 2023 roku z bonów szkoleniowych ma szansę skorzystać 40 tys. Małopolan. Projekt Kierunek Kariera jest finansowany z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
Tworzymy w całym województwie sieć usług doradztwa zawodowego i możliwość uzyskania bonów szkoleniowych dla osób pracujących. Każdy klient po rejestracji w systemie korzysta z indywidualnej usługi doradczej zwanej Bilansem Kariery, a następnie na rozwój zawodowy w określonych z doradcą obszarach może uzyskać dwa pakiety bonów. Pierwszy pakiet to bony na szkolenia ogólne, czyli absolutne ABC na rynku pracy: język obcy, ICT, prawo jazdy. Drugi pakiet bonów to możliwość zrobienia uprawnień i wszystkich szkoleń zawodowych
– informuje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Sukcesem przedsięwzięcia jest realizacja usług blisko mieszkańców i praca na poziomie lokalnym. W ostatnim roku odbyły się 732 mobilne dyżury doradców zawodowych. Każdego miesiąca to 40 różnych miejscowości
- dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Kto może otrzymać dofinansowanie do szkolenia lub kursu?
- Osoby pracujące powyżej 25 lat (nie ma górnej granicy wieku),
- Osoby związane z Małopolską (przez miejsce zamieszkania, pracy lub nauki),
- Dodatkowo, osoby poniżej 50 lat mogą mieć wykształcenie maksymalnie na poziomie zdanej matury,
- Osoby z niepełnosprawnościami w wieku do 65 roku życia mogą uczestniczyć w projekcie niezależnie od statusu na rynku pracy i wykształcenia.
Osoba pracująca to:
- zatrudniona na umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło, na podstawie powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę,
- prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniająca pracowników,
Na co można otrzymać dofinansowanie?
- W ramach projektu Kierunek Kariera można otrzymać 180 bonów o wartości 2700 zł z 87% dofinansowaniem. Bony można przeznaczyć na szkolenia i kursy: językowe, komputerowe, prawo jazdy kategorii A, B, C, C+E (szkolenia C, C+ E bez uprawnień zawodowych).
- W ramach projektu Kierunek Kariera Zawodowa można otrzymać 337 bonów o wartości 5055 zł z 85% dofinansowaniem. Bony można przeznaczyć na szkolenia umożliwiające zmianę, nabycie nowych kompetencji zawodowych potwierdzonych egzaminami (certyfikatami) takich jak: kwalifikacyjne kursy zawodowe; kursy umiejętności zawodowych; kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; szkolenia prowadzące do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów regulowanych; szkolenia zawodowe; język obcy zawodowy; prawo jazdy zawodowe kat. C, C+E wraz z uprawnieniami zawodowymi, D, T; egzaminy zewnętrzne; studia podyplomowe.
Co trzeba zrobić – krok po kroku
- Umówić się z doradcą zawodowym poprzez stronę https://kierunek.pociagdokariery.pl w zakładce „Zgłoś się".
Z doradcą można spotkać się w:
Dzięki wprowadzeniu usługi mobilnego doradcy usługa Bilansu w projekcie "Kierunek Kariera" jest dostępna nie tylko w siedzibie WUP w Krakowie oraz jego zespołach zamiejscowych w Nowym Sączu i Tarnowie, ale także w wielu mniejszych miejscowościach na terenie całego województwa małopolskiego.
- Zamówić bony – więcej informacji na stronie https://kierunek.pociagdokariery.pl/artykul/Jak-zrealizowac-bony
- Podpisać umowę/umowy na zakup bonów.
- Zapłacić za bony.
- Zapisać się na szkolenie wybrane na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Dodatkowe informacje
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, plac na Stawach 1 (punkt informacji na parterze), telefonicznie pod numerem 12 619 84 55, mailowo: kariera@wup-krakow.pl.
Autor: Biuro prasowe UMWM